Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.
 
 

Nowy zarząd!

17 stycznia 2023 roku odbyło się trzecie zebranie walne w tym roku akademickim.
Tym razem główną sprawą, nad którą obradowaliśmy było wybranie nowych władz koła, z powodu rezygnacji byłej prezes - Weroniki Paszek, której dziękujemy za kadencję. Swoje kandydatury do pełnienia funkcji prezesa zgłosiły dwie osoby: Maciej Wlazło i Adrian Jędrzejczak. Po wygłoszeniu swoich planów dotyczących działalności koła w przyszłym semestrze przez kandydatów, członkowie SKNH UŚ wybrali większością głosów Macieja Wlazło na nowego prezesa Studenckiego Koła Naukowego Historyków Uniwersytetu Śląskiego. W tej sytuacji na stanowisku sekretarza pojawiła się próżnia, którą wypełnił Adrian Jędrzejczak. Reakcja łańcuchowa przebiegała dalej – statut koła zabrania pełnienia dwóch funkcji naraz – zwolniła się zatem posada przewodniczącego sekcji XIX i XX wieku. Na to stanowisko został wybrany Filip Kowalski.
Obecny skład zarządu SKNH UŚ:
- Maciej Wlazło - prezes
- Mateusz Kopeć - wiceprezes
- Adrian Jędrzejczak - sekretarz
Wszystkim osobom pełniącym nowe funkcje gratulujemy!
 

 

Miło nam poinformować, iż Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Śląskiego nawiązało współpracę z portalem Histmag, która będzie polegać na publikacji materiałów przygotowanych przez naszych członków.

 

 

Link do profilu Histmag: https://www.facebook.com/histmag.org

Link do strony: https://histmag.org/ 

 
 

VII Kongres Mediewistów Polskich

 

 

W dniach 21 – 23 września 2022 roku na Uniwersytecie Śląskim odbył się VII Kongres Mediewistów Polskich, którego tematem przewodnim była  „Wielokulturowość średniowiecza. Ludzie i idee.” My, jako Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Śląskiego także braliśmy udział w tym wydarzeniu naukowym, pomagając w organizacji, a także uczestnicząc w bardzo ciekawych wykładach.

Pożegnanie lata w Gostyni

 
 
 
10 września w Domu Kultury w Gostyni odbyła się akcja „Pożegnanie wakacji”, na którym obecne było nasze Koło Naukowe, prezentujące średniowieczne skryptorium oraz gry planszowe.
Odwiedzający stanowisko mieli możliwość zmierzenia się w rozgrywkach w Hnefatafla oraz Grze Historycznej z Ur, a także poznać tajniki pracy skryby.

Wycieczka do Bielska

 
 
16 lipca odbyła się wycieczka SKNH UŚ do Bielska – Białej, której głównym celem było spotkanie autorskie z dr Dawidem Madziarem, promujące książkę „Książę Antoni Paweł Sułkowski (1785–1836) – działalność wojskowa i polityczna”.
Członkowie SKNH zwiedzili także Zamek Książąt Sułkowskich oraz Starą Fabrykę, znajdującą się na Szlaku Zabytków Techniki.

Wycieczka na wystawę "Beksiński na Śląsku"

 
15.07.2022 odbyła się kolejna wycieczka SKNH UŚ, której celem stała się wystawa twórczości Zdzisława Beksińskiego zorganizowana przy wsparciu Fundacja Beksiński w tyskim Browar Obywatelski Tychy.
Członkowie SKNH mogli nie tylko przeżyć spotkanie pierwszego stopnia z niepowtarzalną sztuką malarza, ale również dowiedzieć się więcej o nim samym jak i rozwoju jego kariery.
Po wyjściu z wystawy czekał na nas poczęstunek.

II Dni Noszaka

 
 
Wycieczka rozpoczęła się wspólnym przyjazdem pociągiem do Cieszyna. Część naszego Koła Naukowego brała aktywny udział w rekonstrukcji odbywającej się na Górze Zamkowej, reprezentując barwy SRH "Bractwo Rycerskie Bożogrobców" gdzie byli obecni zarówno podczas otwierającego wydarzenie pochodu, późniejszej uczty, jak i następującego po niej turnieju. Druga część SKNH zaczęła przygodę od posilenia się w dobrze nam znanym lokalu, gdzie po naładowaniu baterii nad Olzą, odwiedzili Czeski CIeszyn czy Wieżę Piastowską.
Po zakończeniu zmagań w szrankach nadszedł czas na wspólną integrację w Browar Zamkowy Cieszyn, która przeniosła się później pod zamkową scenę, gdzie odbywały się koncerty.
Piękna wydarzenie, połączone z integracją, zwiedzaniem i dobrą zabawą w otoczeniu historii.

Zebranie Walne 22.06.2022

Muzeum Śląskie

 
 
22 czerwca 2022 roku odbyło się ostatnie Zebranie Walne roku akademickiego 2021/2022. Zebranie było szczególnie ważne z uwagi na przeprowadzone na nim głosowanie w celu wybrania nowego Zarządu SKNH.
Nową Panią Prezes została Weronika Paszek.
Miejsce wiceprezesa zajął Mateusz Kopeć.
Natomiast sekretarzem został Maciej Wlazło.
Na Zebraniu oprócz obecnego Opiekuna Naukowego naszego - dr Pawła Dudy, pojawił się Dyrektor Instytutu Historii UŚ prof. dr hab Jerzy Sperka, który uroczyście podziękował nam za nasze zaangażowanie oraz promocję historii.
W dalszej części spotkania, dokonane zostało podsumowanie naszych dokonań w ostatnich pięciu latach oraz wyznaczenie planów i celów na przyszłość.
 
 
 
31 maja członkowie SKNH mieli okazję spotkać się z historią i kulturą lokalną, odwiedzając Muzeum Śląskie w Katowicach.
Zwiedzanie dzieliło się na dwa główne etapy, którymi były kolejno;
Wystawa pt.: "1122 premiery" autorstwa Magdaleny Kędzierskiej ( Magdalena Kędzierska ), drugą natomiast "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów", po której oprowadził nas Dr Mirosław Węcki, pracownik naszego Instytutu Historii UŚ.
1122 premiery jest wystawą poświęconą dziejom Teatru Śląskiego, od czasów pierwszej udokumentowanej premiery, zagranej na jego deskach. W sposób kompletny opisuje kolejne etapy istnienia teatru, następujące wraz ze zmianą zarządzających nim dyrektorów.
Niewątpliwą zaletą wystawy są szkice koncepcyjne zarówno strojów jak i scenografii oraz archiwalne ujęcia z najdawniejszych nie raz, wystawianych sztuk.
Wystawa poświęcona historii naszego regionu nabrała dodatkowego blasku za sprawą celnych komentarzy oprowadzającego nas doktora. Była to również idealna okazja do dyskusji jak i konfrontacji swojej wiedzy w miłej atmosferze.
Zawartość